Deník příměstského tábora

08.07.2021 Klub

Ve středu 7.7. začal I. turnus našeho příměstského tábora 2021.

A co první středeční den děti zažily?

Po ranní seznamovačce přišla na řadu hned první svačina (chlebík se šunkou a okurkou), po které následovala první část olympijských dovedností, kterých nakonec bylo celkem sedm. Děti poměřily své síly v člunkovém běhu, skoku z místa, basketbalových a volejbalových dovednostech, hodu šipek, střelbě na branku a závěrečnou disciplínou byla soutěž trubačů. Po tomto "neuvěřitelně vyčerpávajícím" zápolení jsme se chystali na odchod na oběd do restaurace  a pizzerie Bodlák, která nám připravila skvělý, a hlavně velký :)) kuřecí řízek s bramborovou kaší. S nacpanými "bachory" jsme se uklidili k polednímu klidu, který každý strávil trochu jinak. Někteří hráli deskové hry, někdo si četl, někdo si povídal. Následovalo tvrdé probuzení v podobě druhé části olympiády, tentokrát o třech disciplínách, kterými byl hod diskem, sprint a hod legendárním oštěpem Jana Železného z roku 1996, kterým hodil světový rekord 98,48 metru v Jeně. Děti se mu hodně přiblížily a chybělo nejlepší oštěpařce, která by se dala titulovat nová Bára Špotáková, tak blízko, že chybělo jen 88 metrů k překonání světového rekordu Jana Železného. Dech beroucí výkony byly odměněny další svačinou, kterou byly domácí muffiny. No a další na řadu přišly dva turnaje, které předznamenaly sourozenecké souboje v přehazované a fotbale. Po celém dnu se děti jistě těšily domů za odpočinkem k počítačům a herním konzolím, ale snad i s pocitem, že se těší na další den.


Čtvrteční den byl ve znamení hledání PTERODAKTYLÍHO VEJCE. Při ranní rozcvičce se nám zamotala naše pozornost, když jsme hráli přehazovanou se dvěma míči zároveň. Někteří se s tím vypořádali lépe, někteří hůře, ale to vůbec nevadilo, protože na děti čekala první sváča v podobě housky s mazacím sýrem a rajčetem nebo okurkou. Po naplnění našich žaludků bylo na čase plnit pterodaktylí úkoly jako třeba přenášení vejce, najít pískající mládě po slepu, snažili jsme se uplout před nepřítelem a mnoho dalších úkolů. Za každý splněný obdržely děti jednu nápovědu, která je měla posunout k cíli. Jako oběd nám byla přivezena z Pizzerie Bodlák šunková pizza a vypadalo to, že zápolení pokračuje :-D Někteří se předháněli v počtu snědených trojúhelníčků. Po odpoledním klidu jsme se vydali znovu do areálu na poslední tři disciplíny, mimo jiné předávání potravy.


 A aby si děti představily, jak to ve druhohorách vypadalo, pobavilo nás video od slovenské dvojici Smejko a Tanculenka, když jsme se při něm naučili nový tanec. 


Po zábavě však přichází znovu práce. Děti úspěšně získaly všechny nápovědy a začalo se jim doslova kouřit z hlavy, aby pterodaktylí vejce našly. Po malé chvilce se hodně posunuly a nakonec úspěšně rozhodly pro místo, kde vejce je (nakonec jsou). Se začokoládovanou pusou tak naše putování a hledání pterodaktylího vejce skočilo.

Páteční den byl ve znamení Egypta. Po ranní rozcvičce, kde měly děti za úkol proběhnout překážkovou dráhu se třemi sporty (basketbalové driblování, fotbalové vedení míče a florbalové vedení míčku (nakonec tenisáku)). Po rozcvičce jsme uvítali první svačinu v podobě čokokuliček s mlékem. Plní sil jsme přešli na první zdobení nových bílých triček, které pak posloužili jako pracovní oděv na odpoledne při stavení pyramidy z kostek. 


Pak už jsme se uchýlili k obědu, kde na nás čekala skvělá a chutná rajská omáčka s těstovinami. Následoval odpolední klid, po kterém následovala tvrdá dřina v týmech, přenášeli totiž hrozně těžké kostky na lžících a stavbyvedoucí stavět pyramidu od základních devíti, které tvořily stabilní základovou desku.  Po odpoledních aktivitách jsme navázali na výrobu pracovních oděvů. Poslední svačinou byl houska s mazacím sýrem a paprikou. Tím náš páteční táborový den skončil a čekal na nás víkend plný odpočinku.

V pondělní den se nám počet účastníků výrazně zvýšil a kapacita byla naplněna. Po ranní rozcvičce, která byla znovu seznamovací, už na děti nahoře ve vestibulu byla připravena bábovka a sladká jablíčka. Pak už následovaly čtyři disciplíny (složení puzzle na čas, zapamatování se stavby z lega a po paměti postavení, strkání dřívek malým otvorem do skleničky na čas a vrácení se na stejné místo po deseti krocích se zavázanými oči). K vidění bylo vidět velké úsilí a hecování se nejen mez sourozenci, ale také mezi kamarády. To zřejmě zapříčinilo, že jsem museli disciplíny přerušit a museli na oběd. Znovu v pizzerii a restauraci Bodlák na nás čekalo skvělé jídlo. Na stůl totiž přistál kuřecí plátek se šťávou a brambory. Prázdné vrácené talíře hovoří za vše. Po typickém odpoledním klidu jsme se už znovu vrhli na zápolení v podobě dodělání disciplín, které, světe div se, jsme znovu nedokázali dokončit :-) A to jen proto, že děti měly nahoře připravené svačiny v podobě housky s domácí šunkovou pěnou a mrkví jako zákusek k tomu. Nikdy by jsme nevěřili, že máme mezi dětmi tolik přežvýkavců mrkve. Poslední aktivitou bylo hledání pokladu v podobě pytlíky gumových bonbónů. Jak jde o bonbóny, mají děti neuvěřitelný radar, poklad byl totiž nalezen v docela krátké době na to, že měly jen tři nápovědy (může to být v celém areálu, neleží to na zemi a koukejte všude). Po krátké volné zábavě na pískových hřištích již děti odcházely domů.

Úterní den byl ve znamení VIKINGŮ. Při ranních plavbách po čtyřech překážkových drahách jsme viděli v obličejích některých jedinců nadšení a zápal, některé program předešlých dnů natolik vysílil, že pro své kolegy se nenechali vybičovat. Po malém zdržení jsme se dostavili k první svačině, kterou byl chlebík s máslem a domácí marmeládou. Poté jsme znovu šli na plnění disciplín, konečně už ven na sluníčko, které už od dopoledních hodin mělo sílu. Sílu měly i děti a plnění disciplín mělo "grády" vikingských bojovníků. Někteří až tak usilovně nosili vodu do hrníčku po lžičkách, až se u toho stačili i opálit :-D Po dobrém opálení musel na řadu přijít dobrý oběd. Tentokrát jsme si pochutnali na špagetách s boloňskou omáčkou posypanou sýrem. Odpolední klid je odpolední klid, kde se děje plno věcí, možná někde i plno her. Po něm jsme se znovu vrhli na plnění disciplín z dopoledne a nových na odpoledne, tentokrát už více s vodou. I zde bylo plno hecování, bohužel (pro některé "žroutíky" vysvobození) to přerušila svačina - rohlík s taveným sýrem a na závěr meloun. Poslední aktivitou bylo složení vikingské lodi z papíru, kde po prvotních zaváháních se nakonec všem podařilo loď složit. A už jsme pak spěchali dokončit vikingský den na pískové hřiště za halou.

Druhý středeční den strávili na dvoře Rudolfa II. Při ranní rozcvičce poměřily síly holky a kluci v přesnosti házení na počet, při kterém se jim měřil čas. Dvě házecí disciplíny posunuly k vítězství něžné pohlaví, skoro o minutu holky porazily kluky. Po první svačině, kdy si daly děti pochutnali na jogurtu s čoko kuličkami, vánočce a ovocem. Pak jsme již šli na první aktivity v podobě zdobení tašek a aktivit na palubovce (pantomima, legendární TV show kufr a hádání věcí, které děti kreslili). Další svačinou byly sušenky a meloun. Poté jsme se pustili do neobvyklé hry, kdy děti museli po stolech hádat neobvyklé předměty (discman byl asi nejvíce záhadou, když se k nám dostalo, že je to DVD přehrávač se zvukem :-D :-D). Poté se děti uchýlily ke krátkému odpočinku, ale s vědomím, že na děti bude čekat pozdější oběd v podobě šunkové pizzy. Znovu s nacpanými bříšky jsme zasedli k pokračování procvičování pozornosti a vědomostí v podobě několika her. Všechno jsme úspěšně zvládli a celý den v hale zakončili táborovou písničkou a tanečkem od dvojice Smejko a Tanculienka, kterou jsme někteří slyšeli i v minulém týdnu. No a už už se děti těšily na další den, když vědí, že se na celý den dostaneme z Odoleny Vody do zábavného parku.

Druhý čtvrteční den jsme cestovali na celodenní výlet do milovického Mirakula, kde si děti užily plno zábavy na atrakcích různých velikostí, dovedností a pravidel. Nakonec jsme se ještě někteří zchladili ve vodním světě a až na jednoho, který by se dal  úspěšně považovat za "vodníka" a z vodního světa se mu nechtělo, jsme se bez větších potíží vrátili zase zpět do haly. Krásný den!