Martin Hladík: Jihostroj ukázal, jaký je ještě mezi námi rozdíl a jak by se PLAY-OFF mělo hrát

29.03.2021 Klub

Přinášíme vám rozhovor s kapitánem mužstva Martinem Hladíkem, který zhodnotil účinkování družstva v sezóně.

Jaké je tvé hodnocení sezóny z pohledu kapitána mužstva?

„Upřímně, je to pro mě složité. Na jednu stranu se nám povedlo několik zápasů, ať už proti slabším týmům, tak i proti těm nejlepším, ale zároveň jsme neuvěřitelným způsobem zpackali závěr sezóny a zanechalo to ve mně tak špatný dojem, že to bohužel zkrátka nemůžu celkově hodnotit kladně."

V sezóně se týmu „podařilo" ztratit body v zápasech, a to hlavně venkovních, ve kterých by neměl (Příbram, Zlín). Čím si myslíš, že to bylo?

„Je to tak, přesně tohle byly ty zápasy, který nás ve finále bolely nejvíc a velkou měrou se podepsaly pod ten celkový závěr. Asi nejsem schopen říct, čím přesně to bylo. Jsem si jistý, že ta utkání nebyla jakkoliv "odfláknutá" nebo "odchozená," jak nám bylo později často vyčítáno, ale že se nám z nějakého důvodu herně nedařilo a nedokázali jsme na to jako tým adekvátně zareagovat. Z mého pohledu jsme v těchto chvílích doplatili na absenci šíře kádru. Jakmile se nám dařilo, tak s námi měli myslím všichni potíže, ale když něco nešlo podle plánu, tak jsme nebyli schopni pružně reagovat a odpovědět a kolikrát jsme na to doplatili."

Nicméně když se podíváme jinam, tým získal 34 bodů za 11 výher a stejný počet proher při stavu setů 44:41 a ziskem 34 bodů. Jak hodnotíš jen tento fakt?

„Ano, tohle je myslím opravdu pozitivní věc, ze které můžeme těžit do budoucna. Pouhé 4 body nás dělily od čtvrtého místa a naopak odstup mezi námi a osmým byl 13 bodů, což nám jednoznačně dokazuje, že se musíme i nadále poměřovat s těmi nejlepšími a i v příští sezoně usilovat o páté šesté místo. Na druhou stranu, o to nepochopitelnější pro mě je, že jsme ten závěr "dokázali" tak neuvěřitelně zbabrat."

Líbil se ti herní projev týmu nebo myslíš, že je to jedna z věcí, na které se musí zapracovat do další sezóny?

„Ani tady pro mě asi neexistuje jednoduchá odpověď ve smyslu líbil/nelíbil. V některých zápasech byl herní projev přesně takový, jaký by být měl, a někdy nám naopak skoro nic nefungovalo. Musíme se z těch negativních příkladů do budoucna poučit a co nejvíce je eliminovat. Je to normální věc a stane se to i těm nejlepším a nejambicióznějším, že jim prostě nějaký zápas "nesedne", ale v našem případě jich zkrátka musí být míň, jinak se nikam neposuneme." 

V předkole PLAY-OFF jsme vyzvali Beskydy a na hřišti jsme s nimi prohráli 1:2 na zápasy. V čem byl ten kámen úrazu, že jsme přes Beskydy nepostoupili dál?

„Neumím přesně říct, co za tím bylo, asi to byla kombinace více faktorů. Lepší taktická připravenost, větší odhodlání, větší koncentrace, větší chuť. Nám se ve finále v ani jednom z těch tří zápasů, a projevilo se to zejména ve druhém a třetím utkání, nepodařilo dostat Beskydy pod tlak servisem a následně jsme nebyli schopni dobře bránit na síti ani v poli. Nedokázali jsme jim vnutit naši hru a bohužel jsme následně nedokázali zareagovat na tu jejich. Je třeba objektivně říct, že nás zkrátka přehráli a porazili zaslouženě, což je pro nás samozřejmě velký vykřičník do budoucna, protože chceme-li usilovat o pozice mezi první pětkou šestkou, a následně nedokážeme porazit desátý tým tabulky, tak něco není v pořádku."

Po kontumaci posledního zápasu se nakonec AERO dostalo do čtvrtfinále PLAY-OFF, kde se utkalo s Českými Budějovicemi. Všechny zápasy vyhráli Českobudějovičtí 3:0 a celkem hladce. Proč myslíš, že jsme Jihostroji více nevzdorovali?

„Určitě za tím v první řadě stála kvalita soupeře, který nás ve finále za tři zápasy k ničemu nepustil, to si musíme přiznat. Mohli bychom spekulovat o tom, že se na nás psychicky podepsalo vyřazení s Beskydy a následný "prapodivný" návrat do soutěže, ale to bychom se jen vymlouvali. Holt nám Jihostroj ukázal, jaký je ještě mezi námi rozdíl a jak by se mělo v PLAY-OFF hrát. Je mi líto, že jsme i přes spoustu dobrých výkonů v průběhu celé sezony skončili tak, jak jsme skončili, to si nikdo nepřál."