Shchadilov: tvrdý smečař ze Sibiře

21.06.2021 Klub

Jednou z nejvýraznějších posil AERO Odolena Voda pro sezonu 2021/22 je 29 letý ruský volejbalista Leonid Shchadilov, bývalý juniorský mistr světa. Největší zkušenosti má 202 cm vysoký smečař ze silných sibiřských týmů, teď bude poprvé hrát za neruský tým.

Leonide, jak jsi v Rusku překonal dobu covidu?

V loňském roce byla kvůli covidu a lockdownu dovolená delší než obvykle. Ale mohl jsem být zase více s rodinou, takže celkově to nebylo úplně špatné.

Jsi zkušený smečař, který hrál v různých týmech první ruské ligy. Jakého úspěchu si ceníš nejvíc?

Měl jsem mnoho úspěchů. Ale asi nejvíc si cením zlata na mistrovství světa juniorů v roce 2011 v brazilském Rio de Janeiru.


Jaký jsi hráč, jaké jsou tvé přednosti?

I přes velký vzrůst mám dobrý příjem. A také útok z vysokého míče.

Ruská liga patří k nejlepším na světě. Jaké to je v ní hrát, zvládnout tlak obrovské konkurence, dlouhé cestování…

Ano liga je velmi náročná a úroveň týmů vysoká. Prakticky nelze vypustit jedinou hru, set natož utkání. Mnoho dlouhých letů dává málo času na odpočinek a zotavení. Musíš se o sebe neustále starat a udržovat ve formě.

Jaké to je s vaší popularitou, poznávají vás lidé v ulicích, chtějí podpisy a selfie?

Bohužel v Rusku není volejbal tak populárním sportem jako fotbal nebo hokej. Zřídka někoho na ulici poznají a to platí i pro ty největší hvězdy z nejlepších týmů. Ale to má zároveň i své výhody. Samozřejmě je to jiné po velkém úspěchu třeba na olympiádě nebo na mistrovství světa, potom lidé chodí a chtějí podpisy a fotit se.

Jak a proč sis vybral tým v České republice?

Chtěl jsem zkusit špičkový volejbal v Evropě a můj agent navrhl AERO. Líbily se mi jak podmínky, tak i cíle klubu. Bude to pro mě nová zkušenost. Chci dosáhnout s novým týmem maxima a ukázat svoji nejlepší hru.

Už jsi někdy byl v České republice?

Ne, ještě nikdy a moc se těším, až uvidím Prahu.

Přijedeš sám nebo tu budeš s rodinou?

Budu tu sám, moje přítelkyně žije a pracuje v Moskvě. Ale chce za mnou jezdit.

Hrál jsi hodně v sibiřských týmech – Orenburgu, Surgutu, Čeljabinsku… Můžeš přiblížit českým fanouškům život špičkového sportovce na Sibiři? Je to velmi rozdílné od Moskvy? Co třeba děláš v Orenburgu nebo v Surgutu, když máš volno?

Život v sibiřských městech není ve skutečnosti tak děsivý, jak se lidé domnívají. Je prakticky stejný, jako v jiných městech, pouze je tam někdy větší zima a mráz. Ale teplé oblečení tě ochrání. Ta sibiřská města jsou dnes dobře rozvinutá a najdeš tam vše, co potřebuješ. Moskva a Petrohrad jsou velkými centry země, to je asi jediný rozdíl.

V České republice si lidé oblíbili hodně z ruské kultury. Dostojevského, Čechova, Bulgakova, Solženicina i některé nové spisovatele, jako třeba Gluchovského, autora fikcí Metro 2032 - 33. Také známé skladatele nebo filmové režiséry – Tarkovského, Bekmambetova (film Noční hlídka)… Co ty máš rád?

To moc rád slyším. Ten výčet se mi také líbí J. Koukám doma rád na filmy nebo seriály a mám rád různé žánry a režiséry. Záleží hlavně na náladě. Důležité pro mne je, aby byl film dobrý. Jinak ve volném čase také rád chodím po městě, zajdu do restaurace, zahraju si videohru nebo přečtu knížku.

Rozhovor připravil náš kamarád, novinář Petr Pravda